Termoplasty – malá skupinka s veľkým obsahom

Hovoria Vám niečo  termoplasti? Že nie? A pritom ich využívate každý jeden deň. Jedna z najväčších skupín plastov, ma obrovské zastúpenie pri bežnom živote. Dokonca aj obyčajná igelitka je vyrobená z termoplastu. Teda, aby som bol konkrétny z polyetylénu. No ale poďme si viac priblížiť termoplasty ako také.

 

Termoplasty sú plastické materiály, ktoré sú v určitej teplotnej oblasti ľahko tvarovateľné a túto vlastnosť si uchovávajú. Preto sú ideálne na vyrábanie prepraviek, ošatiek, alebo iných, rôznych komplikovaných tvarov, ako sú kanvy na olej, či kanistre. Ďalšia ich výhoda je, že sa ľahko farbia.

Už sa asi nečudujete, že sa tak často vyskytujú vo všetkých odvetviach priemyslu. Aby sme si to troška priblížili, že o ktoré plasty vlastne ide, tak ide o polyetylén, polypropylén, polystyrén, celuloid a ešte 32 ďalších plastov. My sme spomenuli tieto štyri v priemysle asi najviac využívané. Čo sa tvarovania týka tak termoplasty sú reverzibilné. To znamená, že po vychladnutí ich opäť zahriatím možno priviesť na taveninu a tvarovať.

No a toto je dôvod prečo sú termoplasty recyklovateľné donekonečna. Spravíte výrobok, ten sa Vám nepáči, tak ho roztavíte a spravíte nový. Alebo máte výrobok, prejde 10 rokov, už Vám nevyhovuje tak sa opäť roztaví a spraví sa nový. Toto je najzásadnejší rozdiel oproti reaktoplastom, ktoré po vytvrdnutí už nie je možné opätovne tvarovať.

Ako napríklad bakelit. To je ten dôvod, prečo z trabantu bude už navždy trabant. Alebo kartón, ktorý napríklad mnohí vnímajú ako adekvátnu náhradu za plasty. Ale po doslúžení sa kartónová škatuľa vyhodí a už sa nedá opätovne použiť. Kdežto prepravka z termoplastu je použiteľná stále. Keď doslúži, tak sa zrecykluje a takto stále dookola. Nie je vylúčené, že z prepraviek sú neskôr palety a tak podobne.

 

Tak už sme si povedali niečo aj o tejto širokej skupine plastov. Už Vám je asi jasné prečo aj my v Plastic Packaging používame pri výrobe práve plasty z tejto skupiny. Ich výhody sú skutočne nesporné. Škoda len že v poslednej dobe získali veľmi zlú nálepku „škodca planéty“.