Najrozšírenejší termo-izolačný materiál: Polystyrén

Dnes si niečo povieme o najrozšírenejšom termo-izolačnom materiály. Áno správne, dnes si niečo povieme o polystyréne. Kamošovi všetkých panelových bytoviek.

 

Polystyrén je plast, ktorý vzniká polymerizáciou styrénu. Teda, že z malej molekuly sa stane makromolekula. Ako som už spomínal, je to mimoriadne rozšírený plast vďaka svojim tepelnoizolačným vlastnostiam a preto sa využíva ako tepelná izolácia alebo obalový materiál. Málokto však vie, že polystyrén vznikol náhodou. Áno dobre čítate. Polystyrén bol vynájdený náhodou. A vôbec ho nevynašiel nejaký chemik pri pokusoch ako ste možno čakali ale vynašiel ho nemecký lekárnikom v roku 1839 a to konkrétne pri destilácií styraxu (živica ambrovníka), z ktorej dostal olejovitú kvapalinu, ktorá neskôr stuhla. Neskôr sa zistilo že už pri zahriati styrolu nastáva reťazová reakcia, ktorej produktom je makromolekulová látka a teda POLYstyrén.

Teraz niečo málo k vlastnostiam. Polystyrén je priehľadný tvrdý a zároveň veľmi krehký plast. Teraz nemyslím ten vzduchom napustený biely polystyrén ktorým sa zatepľujú bytovky, lebo úprimne ten môžete hádzať o zem koľko chcete a maximálne sa z neho odlúpia guličky. Teraz mám na mysli štandardný polystyrén. Je dobre odolný voči zásadám a minerálnym kyselinám, ale nie je odolný voči benzínu, acetónu a všeobecne voči organickým rozpúšťadlám. Okrem toho je citlivý na UV žiarenie a poveternostné vplyvy, rýchlo krehne a vytvára mnoho trhlín. Tepelná odolnosť polystyrénu je taktiež neslávna. Je odolný do teploty 70 stupňov, ale pre rýchle starnutie sa požíva do teploty 55 stupňov. Topenie nastáva už pri teplote 90 stupňov.  Penový polystyrén má ešte nižšiu mechanickú pevnosť a elasticitu. Vyznačuje sa veľmi nízkou tepelnou vodivosťou a hustotou.

 

Ale teraz trošku kladov. Polystyrén je pri normálnych teplotách zdravotne neškodný a preto našiel využitie ako obalový materiál v potravinárskom priemysle. My v Plastic Packaging vyrábame z polystyrénu skladové prepravky a doplnkové príslušenstvo. V skladových prepravkách sa prejavuje ako veľká výhoda jeho pevnosť a tvrdosť. Menšia nevýhoda je však jeho krehkosť. Ale to už je na Vašom zvážení, ktorý materiál uprednostníte. Či chcete pevnú a tvrdú prepravku, ktorá je mimoriadne dobre stohovateľná, alebo uprednostníte pružnejšie vlastnosti plastu. Z našej ponuky si je naozaj z čoho vyberať.