Pravda o plastoch: Nie je plast ako plast!

Áno, poďme nahádzať všetky plasty do jedného vreca bez toho aby sme vedeli aké majú využitie, aké majú vlastnosti a pod. Je to proste plast a je zlý. A prečo? No lebo je to plast. Aha, no hneď viem z tohto vysvetlenia viac. Poďme si konečne trochu priblížiť tie plasty, ktoré sú toľkými nenávidené a toľkými milované.

Plasty sa delia do mnoho a mnoho skupín podľa reakcie vzniku, podľa správania za tepla, podľa chemických a fyzických vlastností. Samozrejme, každý jeden plast má svoje medzinárodne dohodnuté označenie. Povedzme si o tých najznámejších plastoch trošku viac.

Od bežnej domácnosti k zložitejšiemu využitiu

Začneme celofánom. Áno plastová fólia v každej domácnosti neprepustí vodu, vzduch a dokonca ani baktérie. Preto sa používa hlavne potravinárskom priemysle. Čo málo kto vie, je že celofán v prírode plne degraduje. Ďalší mimoriadne rozšírený plast je celuloid… Teda bol, hlavne za čias prvotnej kinematografie, kedy sa z neho vyrábali filmy. Nevýhoda je že je veľmi horľavý.

Ďalej najľahšie plasty sú polyetylén a polypropylén. Sú pružné a húževnaté, a dobre farbiteľné. Problém polyetylénu je ale ten že je mäkší a dá sa poškriabať nechtom. Preto je lepšie používať PETE (Polyetyléntereftalát), pretože je pevnejší a pružnejší. Ďalej polyetylén s vysokou hustotou HDPE, ktorý je pevnejší a nízkou LDPE hustotou, ktorý je mäkší. Vyrábajú sa z nich vedrá, palety, prepravky, vaničky, kanvy. Fólia z polyetylénu prepúšťa vzduch, čiže nie je vhodná na balenie potravín obsahujúcich tuk. Inak z LDPE a HDPE sa vyrábajú igelitové tašky. To len malá vsuvka, aby ste vedeli na ktorý plast tak všetci nadávajú.

Stavbársky a textilný priemysel

Ďalej je tu kamarát všetkých zateplených panelákov, polystyrén. Teraz nemyslím ten biely nafúknutý, ale polystyrén ako taký. Je tvrdý, dobre farbiteľný, a dobre sa spracováva. Veľká nevýhoda je jeho krehkosť a to, že je neodolný voči chemikáliám a rozpúšťadlám. Ďalší mimoriadne rozšírený je polyvinylchlorid (PVC). Vďaka dobrej spracovateľnosti sa používa hlavne na výrobu potrubí v obuvníctve na podošvy. Ale hlavne v textilnom priemysle. Teraz sa podržte je to koženka. Áno všetky tie bundy, kabelky, tašky, nohavice a čo ja viem čo, je len nastriekaný polyvinylchlorid na kus textilu. Takže nabudúce keď si oblečiete svoju obľúbenú koženkovú bundu uvedomte si, že je to len kus plastu, proti ktorým všetci súčasne bojujú.

Plast vie byť aj užitočný

To je asi všetko k tým skutočne najrozšírenejších plastom. Teraz aspoň viete, že nie je plast ako plast. A aj používanie plastov má svoje výhody. Každý má svoje jedinečné a momentálne nezastupiteľné miesto. 30% celkovej spotreby plastov končí v strojárenskom priemysle, kde nahradili oceľ, nepodliehajú korózií, sú plne recyklovateľné. V automobilovom priemysle vďaka plastom znížili hmotnosť áut, čo viedlo k úspore pohonných hmôt.

A čo sa obalov týka tak plastové sú farebne atraktívne, umožňujú znížiť dopravné náklady, nahrádzajú klasické materiály, umožňujú automatizovať baliaci aj výrobný proces. Aký iný materiál má toľko využitia? Ani jeden súčasne známy materiál nemá toľko využitia v toľkých odvetviach ako práve plast, preto od neho ešte dlho nikto neupustí a svoje čestné miesto si udrží.