Plastové ošatky – ideálna pomoc pri pečení domáceho chleba

Posledných pár rokov sme mohli zaznamenať  nárast, alebo skôr prinavrátenie sa k homemade výrobkom. Reč bude konkrétne o domácom chlebíku. Domácom, voňavom, mäkkom no skrátka o „Božom dare“. A hlavne ako sa k nemu čo najefektívnejšie dostať.

Nechcem hovoriť o samotnom pripravovaní kvásku, pretože na internete si nájdete strašne veľa návodov ako si pripraviť samotný kvások, upiecť z neho výborný chlebík. Ja by som sa chcel venovať samotnej forme, v ktorej necháme chlebík vykysnúť. Teda správne ošatka.

Ošatky sú z rôznych materiálov. Z celulózy, z ratanu, pedigu alebo z plastu. Áno, teraz určite väčšina z Vás plastovú ošatku zavrhla. A prečo? Lebo je z plastu a veľryby zomrú a roztopia sa ľadovce a pod. Ale zoberte si to z tohto uhla pohľadu, keď už tak strašne ten plast dehonestujete.

Prvú si zoberme ošatku z celulózy. Jedinú výhodu čo má, je asi to, že sa z nej chlebík ľahko vyklopí. Inak nie je lacná, plastové ošatky sú lacnejšie. Nie je umývateľná, takže sa Vám tam kľudne môžu hromadiť haldy baktérií a plesní, a pri výrobe je potrebný výrub malého lesíka. Pretože jedna je málo a treba ju meniť, pretože sa nedá umývať, takže ju vyhadzujete a kupujete a míňate peniaze zbytočne.

Ďalej ratanová ošatka a veľmi podobná pedigová ošatka. Je vyrobená z neupraveného materiálu tým pádom sa nemôže namočiť, iba oprášiť od zvyšku múky a cesta. Znova prichádza k tomu že sa tam, ukladajú baktérie a plesne a keď to zanedbáte, tak si môžete otráviť celú rodinu.

Ideálnym riešením všetkých problémom je ošatka z plastu. Možno sa smejete ale je to tak.. Ošatku z plastu, vám môže slúžiť prakticky nepretržite. Je vhodná aj do umývačky riadu, nie je problém ju umyť, namočiť, skrátka čokoľvek. Vďaka použitiu kvalitných plastov je samozrejme vhodná na priamy kontakt z potravinami teda nemusíte používať plátienko. Sú tam štrbinky, cez ktoré je zabezpečené prúdenie vzduchu a cesto môže lepšie vykysnúť. Je to z plastu, materiálu, kde sa celkovo baktérie nemnožia, (ak si myslíte že tento výrok je nepravdivý, popremýšľajte prečo sú záchodové dosky z plastu a nie z ratanu) tým že je umývateľná, ju môžete naozaj používať hoc aj 20 rokov.

Plne veríme, že sme Vaše obzory troška rozšírili a teraz už viete rozdiely a nesporné výhody plastovej ošatky oproti ostatným. Celý sortiment plastových ošatiek nájdete aj na našej stránke. Môžete si vybrať z  ponuky okrúhlych a oválnych ošatiek v rôznych veľkostiach. Ak by ste mali predsa otázky, na ktoré si neviete odpovedať, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať, radi Vám všetko zodpovieme.