Pravda o plastoch: Fenomén „Zbavme sa plastov!“

Určite každý z Vás za poslednú dobu, či už z televízie alebo z iného média, zaznamenal masovú kampaň v súvislosti so zbavovaním sa plastových obalov a plastových výrobkov.Všetci sú zrazu proti plastom, pretože negatívne vplývajú na životné prostredie, veľryby, orangutany, morské živočíchy a všetko ostatné živé aj neživé na tejto planéte. A vlastne aj na nás.

Každý človek by mal začať od seba a mal by prestať používať jednorazové plastové obaly. Áno! Ušľachtilá myšlienka. Zbavme svet všetkých existujúcich plastov. Nádherná predstava, čo poviete?… A teraz sa vráťme do reality a povedzme si, aká je realita plastov a proti čomu bojujú všetci „ekoteroristi“.

Proti akým plastom vlastne bojujeme?

Hlavný boj proti plastom začal voči JEDNORÁZOVÝM plastovým obalom, ako sú plastové sáčky, igelitové tašky a slamky. Keď sa zamyslíme hlbšie, spadajú tam aj vrecia na odpadky, igelitové rukavice v obchodoch pri pečive, plastové fľaše. Skrátka všetko, čo po jednom použití skončí v smetnom koši. Akurát, že niektorí ľudia v tejto činnosti zachádzajú tak ďaleko, že sú proti plastom ako takým. Všetkým plastom!

Opäť sa zamyslíme. Prestaneme využívať všetky plasty. Všetky… Nuž, dobre. Siahnite teraz do vrecka, vytiahnite svoj mobilný telefón a zbavte sa ho. Rovnako aj notebooku, tlačiarne, auta, polovice šatníka, okien, chladničky, práčky, umývačky, žehličky, zveste si okná a aj dvere. Hádam už ani nemusím pokračovať.

Dajú sa plasty 100 % nahradiť?

Všetko, na čo sa pozrieme obsahuje plast. Alebo bol minimálne použitý pri samotnej výrobe. Viete si predstaviť, že by sme všetko plastové odstránili? Ešte pred 50 rokmi sa vyrábali autá z bakelitu. A dnes sú plastové komponenty neoddeliteľnou súčasťou absolútne všetkého. Plastové súčiastky v elektronike, plastové komponenty v aute, plastové prepravky, palety,  kanistre v priemysle.

Čo sa stane, ak sa ich pokúsime nahradiť? Plastové súčiastky v elektronike sú skratka momentálne nenahraditeľné. Komponenty v autách sú taktiež mimoriadne závislé na termoplastoch či mäkčených plastoch. Viete si predstaviť stierače z dreva alebo hliníka? Asi nie. Plastové obaly ako prepravky palety a pod. Takže namiesto plastových prepraviek budeme používať kartónové, plastové palety budú drevené a plastové kanistre nahradíme plechovými. Vynikajúce, a zároveň mimoriadne jednoduché.

Drevené krabice namiesto plastových

A aká je druhá strana mince? Kartónové krabice sú predsa z dreva. Zvýšením výrubov stromov znížime už aj tak chudobné lesy. Výborne! Drevo je predsa obnoviteľnou surovinou. Dorastie. Avšak, za 20 rokov možno dorastie len jedna tretina z toho, koľko by sme kvôli nahradeniu plastových prepraviek za kartónové vyrúbali. Prečo sú teda plastové boxy lepšie ako kartónové krabice? Jedna prepravka môže vydržať pokojne aj 2 roky aktívneho používania v nejakej firme. A to je iba slabý priemer. Životnosť kartónovej krabice za jeden obeh je jednorazové, potom idú do koša. V cene jednej opakovane použitej plastovej prepravky kúpime ročne približne 365 kartónových. A to len v prípade jednej prepravky.

Predstavte si, že firma denne vyexpeduje 2000 prepraviek s tovarom. Podotýkam, že tie prepravky sa vrátia naspäť, pretože sú opakovane použité. Ich kolobeh je teda neobmedzený. Nahraďte ich kartónovými krabicami. Dostanete sa na cca 730 000 kartónových krabíc ročne. Myslíte, že sa zo oplatí? Palety ani nehovoriac! Drevené palety sa musia pravidelne meniť, pretože drevo postupne začne podliehať rozkladu, ľahko sa láme a pri preprave do zahraničia sa musia palety špeciálne ošetrovať. Pri plastových paletách nie. Nepodliehajú rozkladu. Nemusia sa pri transporte po celom svete nijak ošetrovať. A pri správnej manipulácií Vám vydržia nespočetné množstvo rokov.

Životnosť a recyklácia prepraviek

Každá jedna prepravka, paleta, veľkoobjemový box, sú plne recyklovateľné. A to nie ich jediná výhoda! Existujú firmy, ktoré tieto prepravky vykupujú. ÁNO, vykupujú. Vyrábajú z nich regranulát, ktorý sa opätovne používa pri výrobe prepraviek, paliet a boxov. Skúste však recyklovať drevenú paletu! Ak z nej spravíte opäť rovnakú drevenú paletu ako predtým, tak zhltnem cirokovú kefu. Jediné, čo Vám z toho vylezie, je maximálne tak toaletný papier.

A ani životnosť drevenej palety sa nemôže porovnávať s plastovou. Recyklácia plastov môže fungovať donekonečna, kým recyklácia drevených a kartónových obalov je kvôli samotnej rozložiteľnosti celulózy nemožná. Som za, aby sa odstránili JEDNORÁZOVÉ plastové obaly ako sáčky, tašky, fľaše, slamky a pod. Tieto obaly sú naozaj problém. A skutočne znečisťujú oceány. Ale videli ste už v mori plávať plastovú paletu? Alebo prepravku? Výkupom týchto obalov ľudia každú kúpenú vec ešte raz speňažia. Vykúpená prepravka sa znova zmení na regranulát a bude opäť použitá pri výrobe. A takto to funguje stále a stále dookola.

Prečo to vlastne všetko vzniklo?

Jediné, čo mi napadá je, že celá situácia nastala obrovskou nezodpovednosťou. Pýtate sa prečo? Je to jednoduché. Problém nerozloženia plastov v prírode je známy od začiatku ich existencie. A čo sme s tým spravili? Absolútne nič! Celá situácia zachádza do krajného bodu, z ktorého už niet návratu. V oceáne totižto už pláva plastový ostrov o veľkosti Francúzska.

Kde teda hľadať vinníka? Sú ním plasty. Lebo vznikli, nie? Lepšie povedané, môže za to ten, kto ich vymyslel… Nie! Môžeme si za to sami, pretože vlastnou bezohľadnosťou sme sa roky prizerali na vznikajúci problém, ktorý nikto neriešil. Povedať, že za tento problém môžu plasty ako také, je alibizmus. Ako keby ste zakopli a pri páde zo schodov povedali, že za to môže gravitácia, lebo ma pritiahla k zemi.

Nie sú obaly ako obaly!

Jednorazových obalov sa len tak ľahko nezbavíme, ale bola by to pre našu planétu poľahčujúca okolnosť. Nie je plast ako plast! Pretože plastové obaly, môžu byť použité znova. Žiadny iný obal nevydrží toľko, čo plast. Akurát plech. Ale ten po pár rokoch skoroduje a rozpadne sa. A sklo. No predstavte si, že by ste na sklenenú paletu naukladali 1,5 tony materiálu a vyložili ju do regála. Životnosť takej palety by sa pohybovala tesne okolo prvého zdvihnutia na vysokozdvižnom vozíku.

Pevne verím, že teraz je vám už všetko jasné! Nemôžeme porovnávať plastový sáčok s plastovou prepravkou. Kolobeh plastovej prepravky je takmer nekonečný, zatiaľ čo kartónová krabica má životnosť do prvého dažďa. Plastová paleta vám pri dobrom zaobchádzaní vydrží veľmi dlho. Drevená len pokiaľ nezhnije. Plast ako taký má v priemysle stále svoje nezastupiteľné miesto, ktoré ešte dlho nikto nenahradí. Kým jednorazové plastové obaly problémom sú, opakovateľne použiteľné plastové obaly sú efektívnejšie a v podstate aj ekologickejšie ako drevené alebo kartónové obaly. A to je fakt!