Čo je polypropylén a na čo sa využíva?

Minule sme si priblížili polyetylén, teda aspoň jeho dve základné formy a to LDPE, a HDPE. Dnes si povieme niečo o ďalšom polyméri, ktorým je polypropylén.Povedal by som, že tento plast má ešte lepšie vlastnosti ako polyetylén a je využiteľný vo väčšom rozsahu.

 

Najprv niečo z histórie. Polypropylén bol prvýkrát objavený v roku 1951. Jeho priemyselná výroba však začala až o 6 rokov neskôr a to v roku 1957 v taliansku na základe prác taliana Giulia Nattu v oblasti katalýzy polymerizačných reakcií. Tu uzrel svetlo sveta polymér tak, ako ho poznáme dnes vo svojej finálnej podobe. Expandovaný polypropylén, z ktorého sa vyrábajú termoboxy, sa začal vyrábať až v 80 rokoch 20. storočia.

 

No a keď máme historické okienko za sebou, poďme sa spolu pozrieť na zúbok tomuto polyméru. Stupeň kryštalizácie má medzi LDPE a HDPE a vo všeobecnosti platí, že tento plast má lepšie fyzikálno-chemické vlastnosti než polyetylén. Nevýhodou však je že, pri nízkych teplotách krehne. Ale zato dokáže zvládať teplotu až do 100-110 stupňov. Pri Teplote 160-165 stupňov už začína topenie kryštálov.

 

Jeho chemická odolnosť je závislá od teploty, vyznačuje sa dobrou odolnosťou voči alkoholom, kyselinám, ale aj zásadám a olejom. Fyziologicky je indiferentný (neovplyvňujúci), preto sa používa aj na výrobu chirurgických nití a obalov na potraviny.

 

Je často používaní na výrobu lán, kvôli svojej nízkej hustote, takže laná potom dokážu plávať aj na vodnej hladine. Pri horení neprodukuje toľko dymu a žiadne toxické halogenované uhľovodíky, ktoré by mohli za vysokej teploty prispieť k vzniku rôznym kyselinám.

 

Či už laná alebo nite, my v Plastic Packaging používame polypropylén na výrobu prepraviek, termoboxov, ale aj iných obalov. No povedzte, ktorý iný obal Vám dokáže zaručiť všestrannú odolnosť voči kyselinám, zásadám a zároveň bude odolný aj voči vyšším teplotám? Práve preto je polypropylén ideálny stavebný kameň každého priemyslu, od potravinárskeho po automotive priemysel. Môžete prejsť každú jednu firmu, každú jednu výrobu, závod, kanceláriu. Všade nájdete niečo vyrobené z tohto polyméru.

 

My to vieme už dávno a teraz to viete už aj VY!